Monday, January 24, 2011

Caffé Nero – Caddebostan

Yer: Caddebostan Migros Karşısı, Starbucks Yanı

Caddebostan Nero yaklaşık son 1 senedir en sevdiğim çalışma mekanım.  Hemen her gün sabah ya da öğlen gelip akşam (8 civarı) gittiğim için bütün çalışanlar içeceklerimi ve adımı ezbere biliyolar. O kadar ki, Nero’dan önce Kahve Dünyası Ziverbey’i değerlendiren yazıyı bastığım için arkadaşlarım şoka girdi. Ama hey, o gün hastaydım ve Kahve Dünyası bizim evin dibinde.

Nero, bu sitede göz önüne bulundurduğum bütün kriterlerde hemen her kafeyi sollayan bir mekan. Aslında, gene tek rakibi kendisi çünkü tek problem hafta sonları öğleden itibaren çok kalabalıklaşması. Zaten İstanbul’da haftasonu sessiz mekan bulmak ayrı bir yetenek.

Müzik: İngilizce -  jazz, pop-rock, swing, soft rock, alternatif rock

Aslında arada bir çalan tek Türkçe şarkı olan ne tür olduğu belirsiz rapimsi bir şarkının dışında playlistleri mükemmel. Tek problem (ki bu sadece Nero’ya has bir problem değil), yeteri kadar uzun kaldığınızda ve hemen hergün takıldığınızda ister istemez şarkıların hepsini biliyorsunuz. Yani zengin playlistleri daimi Nerocular için o kadar da zengin değil. Ama bu bütün kafelerin problemi nerdeyse.


Gürültü seviyesi:

Haftasonları  (özellikle Pazar günleri- öğlen ve öğleden sonra) hariç gayet makul seviyede.

Nero popüler bir mekan ve en boş zamanlarda bile mutlak sessizlik imkansız ve de zaten peşinde olduğumuz bi özellik değil. Ama haftasonları, çocuk sayısı ve gürültüsü inanılmaz boyutlarda. Çocuklar tekerlikli spor ayakkabılarından scooter’larına tam teşekkürlü geliyorlar, benden söylemesi.

Ama sessiz kendi halinde çalışanların aksine sesli toplantı yapanlar ve geyik yapanlara karşı, isterseniz kulaklık ve müzik çalarlarınızı yanınızda bulundurun derim.

İnternet Bağlantısı:  Doruk Net – güvenli bağlantı

*Seçeceğiniz wireless network: CaffeNero_Caddebostan

*Ağ anahtarı: latte2000

* İlk defa bağlanırken:

Ağ anahtarını girdikten sonra doruk net sayfası açılıyor. Şifrem yok seçeneğini tıkladıktan sonra cep telefonunuzu girip şifrenin gelmesini bekliyorsunuz. Genellikle 10 saniye içinde hem kullanıcı adı hem şifre tek mesajda telefonunza geliyor. Bunları giriyorsunuz ve problemsiz bir günde 12 saat bu şifre/kullanıcı adı geçerli oluyor.

* Olası Bağlantı Problemleri:

- Problemsiz bir günde diyorum, çünkü etraftaki kazılar, bilgisayarınızın azizlikleri, ortamın fazla kalabalık olması, doruk netten kaynaklanan sorunlar gibi nedenler internetten düşmenize sebep olabiliyor. Bi kere düştükten sonra, tekrar bağlanıp sayfanızı yenileyin ya da yeni bir sayfa açın. Ya sorunsuz bir şekilde devam edersiniz ya da sizden kullanıcı adı ve şifrenizi isteyen doruk net sayfanıza geri dönersiniz.

 - Eğer tekrar doruk net sayfası çıktıysa, telefonunuzu tekrar girip şifre istersiniz. Doruk net tabii sorun çıkartıp zaten bir kullanıcı ad ve şifreyi gönderdiğini söyleyip ve yenisini vermeyi reddedebilir. Sinierlenmeyin ve panik olmayın. Yanınızda birisi varsa onun telefonunu yazın ya da çalışanlara söyleyin. Onlar sizin için şifre alırlar. Buraya çok fazla kişi internet kullandığı için doruk netin bütün azizliklerine alışıklar.

- Ya da, sizi internetten atıp tekrar telefonunuzu yazdığınızda telefonu kabul eder ama bu sefer de telefonunuza şifre gelmek bilmez. Çok kalabalık zamanlarda başıma gelen bir olay bu. Nero çalışanlarından fazla şifreleri varsa isteyin. Eğer telefonunuzda kullanmadığınız bir nero şifre/ad kombinasyonu varsa onu kullanın. Eğer yoksa, biraz beklemeniz gerekecek. O şifre eninde sonunda telefonunuza gelecek, ama biraz internetsiz çalışmanız gerekebilir.

 Prizler ve koltuklar:

Nero’da genelde çalışmak için gelenlerin tercih ettiği, dik koltuklu masaların olduğu bölümler var – yukarı katta 1 sıra (2 şer masalı 2 şer kişilik koltuk/karşısında 2 sandalye)  ve giriş katında bir sıra.

Yukarı katta bu sıra koltukların altında 3 tane priz var ama biri arızalı. Aşağı kattankinde 5 tane var ve hepsi çalışıyor.

Bir sürü rahat koltuk grubu var ama bunların masaları alçak ve yuvarlak, o yüzden genelde çalışmak için değil laflamak için ideal. Koltukların hepsinin yanında priz yok, ama gene de çoğu kafeye göre priz sayısı fazla. 
Yerleşmeden bakmakta fayda var.

Yüksek masalı, sandelyeli gruplar da mevcut. Bunların da masaları güzel ama sandalyeler, sandalye. Koltuklu sıralar kadar rahat değil.
·            
       Ayrıca:
      
      *Alt kattaki çalışma koltuklu sırada merdivene yakın olan değil diğer taraf fazla çalışan ve kapatılamayan bir klimadan fazla soğuk olabiliyor. Eğer kalabalık bir günde boşsa, nedeni budur.
·          
      * Alt kat biraz daha serin olabiliyor. Kışın ekstra bir kazak olmayı öneririm.

İçecek ve Yiyecekler & Frequent Miles

İçecek fiyatları: 3.50 (sade espresso shot)- 7.50 (moka – büyük boy)

Çaydan cappucino’ya pek çok seçenek var. Benim favori içeceklerim Moka (kremasız) ve Chai Latte (çay ve süt iğrenç olur diyenlerdeydim ama bunun tadı süper). Uyanmak için espresso macchiato ya da americano öneririm ama bunlar midesi hassas olanlara pek tavsiye edilmez.

Yiyecekler: 3.5 TL (poğaça/açma)- 9TL (sandviçler)

Turta, pasta, tart, kek, cheesecake gibi bir çok tatlı seçeneği var. Tuzlu olarak da açma, poğaça ya da sandviç alabilirsiniz. Çoğunun da tatları gayet güzel.  

Fiyatlar fena değil- tek şikayetim suyun 2 TL olması ama o da en azından yarım litreliklerden.

Frequent Miles: Tamam, bu Türkçe olmadı ama konsept aynı – Starbucks ve Kahve Dünyası’na hatta Gloria Jeans’ e de gölgede bırakan Nero’nun 10. İçecek bedava uygulaması. Yapmanız gereken her içecek aldığınızda nero kartınıza işaretletmek. Bu sürekli bi uygulama. Karttaki 9’luk yer dolduktan sonra isteğiniz içeceği istediğiniz boyutta alabiliyorsunuz.

İnanın ofis olarak kullandığınızda 10. içecek oluveriyor bile.

Güvenlik:

Çok fazla kişi laptoplarla gelip çalıştığı için tuvalete giderken ya da içecek alırken rahatlıklar eşyalarınızı bırakabilirsiniz. Ama tabi 5-10 dakikadan fazla görüş alanından uzaklaşcaksanız gene de etraftakilere emanet etmekte ya da çok önemli şeyleri yanınıza almakta fayda var.

Ofis Arkadaşları= Nero BusinessMates

Freelance çalışmanın hem iyi hem de kötü yanı tek başına çalışmaktır. Ama Nero’ya sık uğruyanlar Nero’nun bazı sabit müdavimleri olduğunu da farkederler. Bu müdavimlerin pek çoğu sıcakkanlıdır. Hepsiyle kanka olursunuz demiyorum ama inanın selamlaştığınız, darda kaldığınızda soru sorduğunuz ve muhabbet ettiğiniz tanıdıklarınızın olması çok eğlenceli. Hatta ben şu anda çok yakın gördüğüm ve kendisi freelance hayatı ofis hayatı için bırakmasına rağmen arkadaşlığımı sürdürdüğüm bir arkadaşla nero’da tanıştım.
Nero BusinessMates bu arkdaşımın bulduğu bir laf. Nero BusinessMates Facebook Grubu’nu da gene burada tanıştığımız ve çok sevdiğimiz başka bir arkadaşımız kurdu. Eğer nero müdavimlerindenseniz, gruba katılın derim.

Manzara:
Alt kat: yeşillik, kısmi deniz
Üst Kat: süper deniz manzarası

P.S.Fotolar eklenecektir.

0 comments:

Post a Comment